CERTIFIKÁTY A NORMY ODPADOVÝCH NÁDOB

Plastové popelnice a kontejnery v posledních letech ovládly ulice většiny českých měst a obcí. Při pozornějším pohledu ale zjistíte, že až na barvu a odlišný objem se od sebe nádoby významněji neliší. Jejich konstrukce odpovídá evropské normě EN 840. Pro tu je uzpůsobena drtivá většina českých svozových společností.

Samotná norma se dělí dle objemu nádoby:

Normování se týká i kovových nádobModerní kulaté popelnice se vyrábí podle normy DIN 6629, zastaralý typ s menší objemem je projektovaný dle DIN 6628-2.

Certifikace jako důkaz kvality

Zatímco jednotlivé normy se zabývají dispozicemi nádob, certifikáty slouží jako doložité určité úrovně kvality při samotné výrobě.

ISO 9001 značí, že na na jednotlivé kroky výrobního procesu dohlíží pracovníci s certifikací managementu kvality. Výsledkem je např. popelnice, která během svozu nepraskne a vydrží mráz i vysoké teploty.

Naopak certifikát ISO 18001 udělují akreditované společnosti firmám, které splňují přísné požadavky na bezpečnost práce.

A konečně certifikát ISO 14001 dokládá, že výrobní proces nádoby je šetrný k životnímu prostředí.

Technika českých svozových společností si rozumí s normováním typu EN 840 – výběrem odpadového nádoby vyrobené podle této normy nic nezkazíte.